PZSP w Olszance,    49 - 332 Olszanka 94,     woj. opolskie,     tel. (77)4129717,     e-mail: zs_olszanka@wodip.opole.pl,    fax (77)4129602

 Strona główna PZSP

Szkoła Podstawowa

 Aktualności

 Historia szkoły

 Lokalizacja

 Rada Rodziców

 Samorząd Uczniowski

 Nauczyciele

 Dokumentacja

 Absolwenci

 Uczniowie

 40-lecie szkoły

 Archiwum

Informacje

 Kalendarz

 Rozkład jazdy autob.

 Podręczniki

 Zajęcia dodatkowe

 Plan lekcji

 Kółka w szkole

 LOP

 PCK

 Sport

 Tenis stołowy

Sukcesy

 Sport

 Sztuka

 Inne

Wydarzenia

 Rozpoczęcie roku szk.

 Imprezy środowiskowe

 Pasowanie

 DEN

 Dzień Niepodległości

 Andrzejki

 Mikołajki

 Jasełka

 Wigilia

 Spotkanie ze sztuką
 Dzień Babci i Dziadka

 Bal  karnawałowy
 Ferie zimowe

 Golcowie z wizytą

 Walentynki

 Pierwszy Dzień Wiosny

 Pamiętamy o Papieżu

 Święto Patrona

 Dzień Bibliotekarza
 "TOBIE POLSKO"
 Dzień Kobiet
 Dzień Ziemi
 Konstytucja 3 Maja
 Dzień Matki

 Wycieczki

 Komers

 ORLIK 2012

 Inne wydarzenia

 Zakończenie roku

 

 

  SPOTKANIA ZE SZTUKĄ

rok szkolny 2011/2012

PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE - "PRZYGODY KOZIOŁKA MATOŁKA"


PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE - PRZYGODY TOMKA SAYERA


PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE - CALINECZKA


rok szkolny 2010/2011


NIEZWYKŁA LEKCJA MUZYKI


GMINNY KONKURS KROSZONKARSKI


KONKURS PLASTYCZNY "Piotruś i wilk"


"WYSPA SKARBÓW"

Lewin Brzeski - 15.05.2008 r.


"CENNIEJSZE NIŻ ZŁOTO..." - przedstawienie teatralne

Lewin Brzeski   -  5.12.2006 r.


SPOTKANIE” Z MARIĄ KONOPNICKĄ


PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE - "PRZYGODY KOZIOŁKA MATOŁKA"

fotografię wykonała Wiesława Stańczyk

Dnia 22 lutego 2012 r. uczniowie klas 1 - 3 obejrzeli w Brzeskim Centrum Kultury spektakl pt.: "Przygody Koziołka Matołka" wystawiony przez aktorów teatru "Tak".


PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE - PRZYGODY TOMKA SAYERA

Dnia 14 lutego 2012 roku uczniowie klas IV - VI gościli w Brzeskim Centrum Kultury na przedstawieniu "Przygody Tomka Sayera".

album fotografii
wykonała Joanna Sowierszenko


 

PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE - CALINECZKA

Każdy, kto ma do czynienia z dziećmi,
wie, że uwielbiają one baśnie.
Kto umie je opowiadać,
ma klucz do dziecięcych serc”
I. Słońska

 

„Calineczka”- spotkanie ze sztuką w PZSP w Olszance

Baśnie mają ogromny wpływ na kształtowanie się osobowości dziecka, rozbudzają jego zainteresowanie światem, kształtują wyobraźnię  i ukazują postawy godne naśladowania. Uczą również odwagi, zaradności, wytrwałości, cierpliwości w dążeniu do celu a jednocześnie współczucia dla słabszych i dzielenia się dobrem z innymi. Każda z baśni wpaja dziecku różne wartości, takie jak miłość czy przyjaźń, pokazuje jak dostrzegać różnicę między dobrem a złem. To właśnie dzięki baśniom dziecko staje się wrażliwsze na krzywdę innych - nie tylko ludzi, ale również zwierząt.
Szkoła Podstawowa w Olszance  stwarza wiele okazji do kontaktów ze światem baśniowym np.: poprzez czytanie baśni dzieciom podczas zajęć lekcyjnych, udział uczniów w słuchowiskach, czy  w spektaklach organizowanych przez profesjonalny teatr zawodowy jak i również  poprzez organizację przedstawień teatralnych w samej szkole przez uczniów.

                W listopadzie w ramach „spotkań ze sztuką” dzieci z Przedszkola i Szkoły Podstawowej w Olszance mieli możliwość obejrzenia,  w postaci przedstawienia kukiełkowego -  opowieści o marzeniach, dążeniu do wolności i piękna, o ukochaniu świata przyrody, a także o tęsknocie za tym, co piękne, kruche, niepowtarzalne
- baśni pt. „Calineczka”. Widzowie  wraz z bohaterką – malutką, delikatną dziewczynką, przeżywali liczne przygody, chwile radości, a także smutku. Dzięki tej baśni dzieci zrozumiały, że  może teraz są jeszcze  małe,  delikatne i zagubione jak Calineczka, ale w przyszłości mogą dojrzeć, dorosnąć i samodzielnie  decydować o swoim życiu i postępowaniu, a dokonując mądrych wyborów i niosąc pomoc innym, mogą liczyć na wdzięczność i pomoc drugiej osoby.
         Dzięki sztuce teatralnej uczniowie odkrywają  siły i mechanizmy rządzące życiem, dostrzegają dobro i zło, piękno i brzydotę, radość i smutek.
W dzisiejszym świecie, gdzie to co najcenniejsze  zanika, baśniowe lekcje są niejako szansą na ocalenie tego, co najważniejsze: wrażliwości, współczucia, miłości i przyjaźni.

                                            Tekst opracowała Joanna Sowierszenko


NIEZWYKŁA LEKCJA MUZYKI

Uzdolniony muzyk, grający na puzonie pan Maciej Malec zaprosił 12 maja uczniów naszej szkoły na "Muzyczne podróże po morzach i oceanach". Podczas tego niecodziennego spotkania z muzyką uczniowie zapoznali się  m.in. z uwerturą "My Bony", gorącymi rytmami muzyki latynoamerykańskimi. Brali udział w różnorodnych konkursach, polegających na rozpoznawaniu melodii ze znanych bajek i baśni. Część dzieci próbowała swoich sił we wspólnym muzykowaniu, śpiewaniu i tańczeniu Samby i Mambo. Wszyscy bawili się wyśmienicie, bez problemu wystukiwali rytm granych melodii, zadziwili swoimi umiejętnościami prowadzącego, nauczycieli, a przede wszystkim samych siebie.

autor tekstu: Joanna Sowierszenko

album fotografii


GMINNY KONKURS KROSZONKARSKI

Dnia 15 kwietnia w Świetlicy Wiejskiej w Michałowie odbył się Gminny Konkurs Kroszonkarski zorganizowanym przez GOKiS w Olszance. W konkursie wzięli udział przedstawiciele wszystkich szkół z terenu Gminy Olszanka. Uczniowie różnymi technikami wykonywali palmy i stroiki wielkanocne, zdobili pisanki. Komisja konkursowa w składzie: Maria Topolnicka, Elżbieta Kowalcze oraz Laura Rosińska, wyróżniła m.in. prace naszych uczniów:  Moniki Guzik, Anny Silarskiej, Katarzyny Lum. To już kolejna edycja konkursu, którego celem jest kultywowanie i upowszechnianie tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi.

album fotografii


"MAŁY KSIĄŻĘ"

                                                       Magiczny Mały Książę.

W piątek 24 października uczniowie Publicznego Gimnazjum w Olszance wybrali się do Brzegu na spektakl pt. „Mały Książę” na  podstawie dzieła Antoine de Saint Exupery;ego.

Po dotarciu na miejsce wygodnie rozsiedliśmy się w fotelach na sali teatralnej i już po chwili mogliśmy oglądać przedstawienie.      

   Sceniczna wersja przygód Małego Księcia nie różni się zasadniczo od książkowego pierwowzoru. Historię swojego spotkania z niezwykłym chłopcem opowiada Antoine - pilot, który pewnego dnia zmuszony był wylądować na Saharze. Zachowano tu wszystkie najważniejsze etapy podróży Małego Księcia, jest kilka słów o dorosłych, są: róża, żmija i lis, pojawiają się mieszkańcy kolejnych planet

Problematyka  dotycząca dziwnego świata dorosłych  w interesujący sposób została przedstawiona na deskach brzeskiego teatru. Każdy uczestnik spektaklu wyszedł również bogatszy w wiedzę, że każdy z nas ma swą własną gwiazdę ,na której znajduje się nasze szczęście. I choć trudno ją odnaleźć, to wszyscy możemy do niej dotrzeć. Mały Książę dopiero po pewnym czasie docenił swoje szczęście i przebył trudną wędrówkę, nim mógł znów  do niego powrócić. Ale jak to najczęściej w bajkach bywa, wszystko dobrze się skończyło! Po raz kolejny mogliśmy usłyszeć sentencje, które od lat są drogowskazem dla kolejnych pokoleń: „Dobrze widzi się tylko sercem” "Świat łez jest taki tajemniczy", "Jeśli potrafisz dobrze siebie osądzić, będziesz naprawdę mądry"

             Obsada aktorska wspaniale współpracowała z publicznością. Mądrą, wystudiowaną postać Pilota stworzył Andrzej Baranowski, Małego Księcia -Małgorzata Fijałkowska. Bardzo ciekawie rolę Lisa poprowadził Krzysztof Bartłomiejczyk, rewelacyjnym Królem i Pijakiem okazał się Janusz Sadowski, przejmującą Żmiją i Różą Aurelia Sobczak i Beata Łuczak.  Sceneria i kostiumy były  idealnie dopasowane do akcji  dziejącej się na scenie. A postać Małego Księcia była po prostu przeurocza. Całości dopełniła muzyka skomponowana przez Tadeusza Woźniaka, która wprowadzała w melancholijno-refleksyjny nastrój

Spektakl niezwykle mi się podobał a uczniowie szkoły w Olszance świecili przykładem i bardzo dobrym zachowaniem ;)

Tekst przygotowała uczennica klasy IIc PG w Olszance Kamila Dach

fotki ze spektaklu


"WYSPA SKARBÓW"

Dnia 15 maja 2008 r. mieliśmy przyjemność uczestniczyć zarówno w roli publiczności jak i aktorów w zabawnym spektaklu wystawianym przez aktorów w Domu Kultury w Lewinie Brzeskim.

 


 

CENNIEJSZE NIŻ ZŁOTO…”- przedstawienie teatralne

Lewin Brzeski   -  05.12.2006 r.

 

     Tuż przed Mikołajkami –  we wtorek 5  grudnia 2006r. uczniowie z klasy czwartej, piątej i szóstej naszej szkoły, „w ramach spotkań ze sztuką”, udali się na jednodniową wycieczkę  do Lewina Brzeskiego  na przedstawienie teatralne pt. „Cenniejsze niż złoto...”. Sam spektakl odbył się  w  Domu Kultury. Wyjazd zorganizowała pani Joanna Sowierszenko – nauczyciel języka polskiego. Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele Zespołu: pan. Stanisław Smugorzewski, pani Lucyna Ilów i pani Joanna Sowierszenko.

     Przedstawienie rozpoczęło się punktualnie o 10.15 i przeniosło widzów teatralnej historii na współczesny dwór królewski. Tu poznali królową Wiktorię dźwigającą na sobie ciężar odpowiedzialności za monarchię, która  zastanawiała się nad tym komu przekazać berło, kto ma zasiąść po niej na królewskim  tronie. Następcą miał być jeden z jej dwóch  synów. Jednak który? Czy ten faworyzowany, ukochany przez matkę pierworodny, czy tez młodszy, żyjący na uboczu marzyciel i romantyk? Na szczęście po wielu perypetiach  królowa dokonała prawidłowego wyboru  i współczesna baśń zakończyła się szczęśliwie.

     Dla uczniów przedstawienia teatralne okazało się wspaniałą mieszanką uczuć i emocji. Z jednej strony wiele zabawnych sytuacji, dużo śmiechu i radości, z  drugiej jednak wiele momentów przepełnionych smutkiem, napięciem. Muzyka wspaniale oddawała klimat tej sztuki. Cudowna gra aktorów z Narodowego  Teatru Edukacji im Adama Mickiewicza  sprawiała, że bardzo dobrze można było  wczuć się w sytuację bohaterów: służącej Zosi, Królowej Wiktorii, księcia Macieja i jego starszego brata księcia Bogusława. Przedstawienie zostało odebrane z dużym entuzjazmem przez uczniów. Oklaskom na zakończenie nie było końca.


SPOTKANIE” Z MARIĄ KONOPNICKĄ

       We wtorek 24 października 2006 r.  uczniowie  z klas  I – IV  Publicznej Szkoły Podstawowej w Olszance uczestniczyli
w apelu zorganizowanym z okazji 96 rocznicy śmierci wielkiej pisarki i poetki – Marii Konopnickiej. Spotkanie to zostało zorganizowane przez bibliotekarki  z terenu całej  gminy
i przebiegało pod hasłem 

„MARIA KONOPNICKA – PISARKA ODDANA DZIECIOM”

      Sala świetlicy wiejskiej  w Pogorzeli  była wypełniona po brzegi. Dzieci podzielone na role odgrywały postaci z bajek i opowiadań  Marii Konopnickiej. Pomagały  im w tym bibliotekarki Bożena Adamowicz, Krystyna Gackowska, Barbara Marecik  i Halina Buczek. 
      Na sali więc można było ujrzeć Jasia Wędrowniczka, w tę postać wcielił się Marcin Wereszczyński   z klasy czwartej,  Koszałka Opałka w wykonaniu Patryka Bagińskiego, Adama Romanowskiego jako Stefka Burczymuchę. Karolina Kubiak, Weronika Muszyńska wraz ze swoją młodszą siostrzyczką - Klaudią wspaniale zagrały Jagódki.

      Dzieci recytowały najpiękniejsze i  najpopularniejsze  wiersze poetki , a także śpiewały piosenki.  Tu swoim niezwykle  wdzięcznym śpiewem  oczarowała wszystkich Ania Bajcer – uczennica klasy czwartej  przy akompaniamencie skrzypcowym swojej starszej siostry Karoliny. Wiersze przepięknie  czytali: Marcin  Wereszczyński, Karolina Kubiak, Weronika Muszyńska i pani Ania Kasków.  Na sali wśród widzów pojawił się również ksiądz Andrzej Drożdż i sołtys wsi pan. Guszpit.

Dziećmi opiekowały się nauczycielki: p. Dorota Woźniakowska, p. Anna Kasków, p. Anna  Michalak i p. Joanna Sowierszenko.

Dzięki temu spotkaniu postać Marii Konopnickiej i  jej  twórczość zostały  znacznie przybliżone w niezwykle  przystępny sposób wszystkim uczniom z klas  I – IV.

 

 

KONKURS PLASTYCZNY "Piotruś i wilk"

Kolejny raz uczniowie klasy II wzięli udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym organizowanym przez portal internetowy edumuz.pl (Edukacja Muzyczna Dzieci). Tym razem tematem prac była bajka muzyczna „Piotruś i wilk” z przepiękną muzyką Sergiusza Prokofiewa. Dzieci wysłuchały fragmentów słuchowiska i obejrzały bajkę. Powstały piękne prace. Na konkurs wysłano 14 prac uczniów: Ali Dubiny, Marty Bandury, Wiktorii Klakurki, Joli Markowskiej, Jakuba Oleksego, Piotra Romanowskiego, Denisa Procajło, Patrycji Piecowej, Pauliny Sytnik, Angeliki Stańczyk, Wojciecha Woźniaka i Leny Dzięgielewskiej. W finale konkursu znalazły się dwie prace. Praca Marty Bandury zdobyła I miejsce, a praca Jakuba Oleksego zdobyła wyróżnienie. Opiekunem uczniów jest p. D. Woźniakowska. Gratulujemy !

 

 

 

praca Marty Bandury praca Jakuba Oleksy

obejrzyj dyplomy uczniów

obejrzyj inne prace

 

 

Copyright © Publiczny Zespół Szkolno - Przedszkolny w Olszance - 2006. All Rights Reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.